SV13CC222KAR
Mfr.Part #
SV13CC222KAR
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
510 µm
Lead Style :
Straight
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±10%
Length :
7.62mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitance :
2200pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
9.14mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
630V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Dielectric :
X7R
Number of Pins :
Bulk
Width :
5.08mm
Package / Case :
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
High Voltage
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
SV13CC222KAR
KYOCERA AVX SV13CC222KAR
SV 2200pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
SV13CC222KAR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 630V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
SV13CC222KAR Features
a size/dimension of 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V