SV13AC103MAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV13AC103MAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
SV
Mounting Type :
Through Hole
Height :
7.62mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
30 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
1kV
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Lead Pitch :
5.08mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size Code :
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Lead Length :
31.8mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
Datasheets
SV13AC103MAR
KYOCERA AVX SV13AC103MAR
SV 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
SV13AC103MAR Overview
This device's program size/dimension is 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
SV13AC103MAR Features
a size/dimension of 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV