SV13CC102KAR
Mfr.Part #
SV13CC102KAR
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
5.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
630V
SV
Length :
7.62mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
2.5 %
Dielectric :
X7R
Width :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Lead/Base Style :
Straight
Termination :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
510 µm
Voltage - Rated :
630V
Height :
9.14mm
Capacitance :
1000pF
Datasheets
SV13CC102KAR
KYOCERA AVX SV13CC102KAR
SV 1000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
SV13CC102KAR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
SV13CC102KAR Features
a size/dimension of 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V