STM8S903K3U3
Mfr.Part #
STM8S903K3U3
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32UFQFPN
Base Part Number :
STM8S903
Series :
STM8S
On Chip Program ROM Width :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
3.3V
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Timers/Counters :
9
Packaging :
Tray
Length :
5mm
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.6mm
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 7x10b
Max Power Dissipation :
132mW
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.95V~5.5V
640 x 8
Power Supplies :
3.3/5V
Frequency :
16MHz
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
No
Supply Current-Max :
4.75mA
DAC Channels :
HTS Code :
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
STM8S903K3U3
STMicroelectronics STM8S903K3U3
Microcontrollers STMicroelectronics STM8S903K3U3 Overview
STM8S903K3U3 Features
This microcontroller unit (MCU) is notable for its robust feature set which includes:
  • 8-bit core with a maximum operating frequency of 16 MHz, ensuring responsive and efficient performance.