STM32L151C6U6TR
Mfr.Part #
STM32L151C6U6TR
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
EEPROM Size :
4K x 8
Base Part Number :
STM32L151
Height Seated (Max) :
0.6mm
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
PWM Channels :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Core Architecture :
ARM
Oscillator Type :
Internal
On Chip Program ROM Width :
8
Memory Size :
32kB
Pin Count :
48
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Current-Max :
11mA
Number of I/O :
37
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.5mm
ECCN Code :
3A991.A.2
Flash
Number of Terminations :
48
Terminal Position :
QUAD
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 7 months ago)
CPU Family :
CORTEX-M3
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
DAC Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3V
Series :
STM32L1
Data Bus Width :
32b
Has ADC :
Length :
7mm
Power Supplies :
2/3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V