STM32L031K6T3TR
Mfr.Part #
STM32L031K6T3TR
Package / Case
32-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Microcontrollers
Clock Frequency :
25MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
26
Internal
Width :
7mm
Speed :
32MHz
EEPROM Size :
1K x 8
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
32KB 32K x 8
DAC Channels :
No
ROM (words) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
ARM® Cortex®-M0+
RAM (bytes) :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
Package / Case :
32-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converter :
A/D 10x12b
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
7mm
DMA Channels :
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V