STM32F302VCT7
Mfr.Part #
STM32F302VCT7
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Terminal Position :
QUAD
Speed :
72MHz
CPU Family :
CORTEX-M4F
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/O :
87
Has ADC :
yes
DAC Channels :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Oscillator Type :
Internal
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Height Seated (Max) :
1.6mm
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Bit Size :
32
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
100
ROM (words) :
PWM Channels :
Width :
14mm
Clock Frequency :
32MHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Data Converter :
A/D 17x12b; D/A 1x12b
Package / Case :
100-LQFP
Length :
14mm
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
STM32F302
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V