STM32F301C6T6TR
- Mfr.Part #
- STM32F301C6T6TR
- Manufacturer
- STMicroelectronics
- Package / Case
- 48-LQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Microcontrollers
- Series :
- STM32F3
- ROM (words) :
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Package / Case :
- 48-LQFP
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Height Seated (Max) :
- 1.6mm
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Oscillator Type :
- Internal
- Factory Lead Time :
- 10 Weeks
- Connectivity :
- I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
- Length :
- 7mm
- Bit Size :
- 32
- Lifecycle Status :
- ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
- Program Memory Type :
- Flash
- Base Part Number :
- STM32F301
- Number of Terminations :
- 48
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 2V
- PWM Channels :
- yes
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2V~3.6V
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER, RISC
- Core Size :
- 32-Bit
- Supply Voltage :
- 3.3V
- Has ADC :
- yes
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M4
- DAC Channels :
- On Chip Program ROM Width :
- 8
- ECCN Code :
- 3A991.A.2
- Terminal Position :
- QUAD
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- NOT SPECIFIED
- Program Memory Size :
- 32KB 32K x 8
- Width :
- 7mm
- Terminal Form :
- Gull wing
- Number of I/O :
- 37
- Speed :
- 72MHz
- Peripherals :
- DMA, I2S, POR, PWM, WDT
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 3.6V
- RAM Size :
- 16K x 8
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- NOT SPECIFIED
- JESD-30 Code :
- S-PQFP-G48
- DMA Channels :
- Clock Frequency :
- 32MHz