STE88N65M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STE88N65M5
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOT-227-4
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 88A ISOTOP
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
494W Tc
Operating Temperature :
150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
88A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
29m Ω @ 42A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
204nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
SOT-227-4
Series :
MDmesh™ V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Continuous Drain Current (ID) :
88A
Base Part Number :
STE88
Vgs (Max) :
±25V
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Mount :
Chassis Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8825pF @ 100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
STE88N65M5
STMicroelectronics STE88N65M5
N-Channel Tube 29m Ω @ 42A, 10V ±25V 8825pF @ 100V 204nC @ 10V 650V SOT-227-4