SRN2010-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRN2010-1R0M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 2.4A 72 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
1.02mm
Test Frequency :
1MHz
Depth :
1.6mm
Q @ Freq :
11 @ 1MHz
Inductance :
1μH
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
DC Current :
2.4A
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Military Standard :
Not
Published :
Shielding :
Semi-Shielded
Case/Size Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Nonstandard
Max DC Current :
2.4A
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance Tolerance :
20%
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
72mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Current - Saturation :
2.9A
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
2.4A
RMS Current (Irms) :
2.4A
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
19.986414mg
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
11
Series :
SRN2010
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
SRN2010-1R0M
Bourns, Inc. SRN2010-1R0M
SRN2010-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD