SRN2009T-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SRN2009T-1R0M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.4A 65 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Tolerance :
±20%
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SRN2009T
JESD-609 Code :
e3
Current Rating (Amps) :
1.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
1.4A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
1μH
Test Frequency :
1MHz
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Shielding :
Semi-Shielded
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Inductance Tolerance :
20%
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
20 @ 1MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
DC Resistance (DCR) :
65mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
SRN2009T-1R0M
Bourns, Inc. SRN2009T-1R0M
SRN2009T-1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD