SRF0602-101Y
Mfr.Part #
SRF0602-101Y
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Description
CMC 100UH 300MA 2LN 260 OHM SMD
Product Category :
Common Mode Chokes
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Impedance @ Frequency :
260Ohm @ 3MHz
Core Material :
Ferrite
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current Rating :
300mA
Shielding :
Shielded
Impedance :
260Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.75mm
Height :
1.65mm
Number of Lines :
2
Termination :
SMD/SMT
Length :
6.5mm
Test Frequency :
10kHz
Packing Method :
Tape and Reel
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Functions :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) (Max) :
220mOhm
Surface Mount
Width :
3.6mm
Size / Dimension :
0.256Lx0.142W 6.50mmx3.60mm
Published :
Number of Pins :
4
Current :
300mA
JESD-609 Code :
e3
Max DC Current :
300mA
Filter Type :
Signal Line
EAR99
DC Current :
300mA
Tolerance :
50%
Inductance :
100 µH
Inductance @ Frequency :
100μH @ 10kHz
Voltage - Rated AC :
50V
Self Resonant Frequency :
660MHz
Package / Case :
Horizontal, 4 PC Pad
Series :
SRF0602
Datasheets
SRF0602-101Y
Bourns, Inc. SRF0602-101Y
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD