SR591A181JAATR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR591A181JAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
3.175mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Capacitance :
180pF
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, 14 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
yes
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.300 7.62mm
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±5%
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Pitch :
5.08mm
Depth :
3.175mm
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SkyCap® SR
Datasheets
SR591A181JAATR1
KYOCERA AVX SR591A181JAATR1
SkyCap® SR 180pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
SR591A181JAATR1 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
SR591A181JAATR1 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V