SR591A150GARTR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR591A150GARTR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Series :
SkyCap® SR
Lead/Base Style :
Kinked
Lead Spacing :
0.300 7.62mm
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
15pF
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Pitch :
7.62mm
Package / Case :
Radial
Datasheets
SR591A150GARTR1
KYOCERA AVX SR591A150GARTR1
SkyCap® SR 15pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial
SR591A150GARTR1 Overview
Programs on this device are of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
SR591A150GARTR1 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V