SR1-1210-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR1-1210-N
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24V-240V
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Input :
4 ~ 30VDC
Termination :
Screw Terminal
Mounting :
Panel
Nominal Output Voltage :
24 VAC, 48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC
Load Current :
10 A
Voltage - Load :
24 V ~ 240 V
Mounting Type :
Chassis Mount or Panel Mount
Input Signal :
4-30 VDC
Output Voltage :
24-240 VAC
Supplier Device Package :
Module
Package / Case :
Product Status :
Active
Series :
SR1
Base Product Number :
SR1-1210
Termination Style :
Screw Terminal
Output Type :
AC, Zero Cross
Input Polarity :
DC
Current Rating :
10 A