SR1-1206-412
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR1-1206-412
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 120K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Wattage :
0.25
Package :
Bag
Resistance :
120 kOhms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Features :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126" L x 0.061" W (3.20mm x 1.55mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Series :
SR1
NTE Electronics
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Package Type :
SMT
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.61mm)
Datasheets
SR1-1206-412
NTE Electronics, Inc. SR1-1206-412
SR1 Series, Thick Film, 120 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C