SR1-1206-091
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR1-1206-091
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 91 OHM 5% 1/4W 1206
Stock
519
In Stock :
519
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Ratings :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.061" W (3.20mm x 1.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Type :
SMT
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
NTE Electronics
Features :
Wattage :
0.1
Package :
Bag
Series :
SR1
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
91 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package :
1206
Datasheets
SR1-1206-091
NTE Electronics, Inc. SR1-1206-091
SR1 Series, Thick Film, 91 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C