SR1-0805-056
Mfr.Part #
SR1-0805-056
Description
RES 56 OHM 5% 1/8W 0805
Stock
741
In Stock :
741
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
0805
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
56 Ohms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Thick Film
RoHS :
Non-Compliant
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Tolerance :
±5%
Datasheets
SR1-0805-056
NTE Electronics, Inc. SR1-0805-056
SR1 Series, Thick Film, 56 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C