SR1-0805-039
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR1-0805-039
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 39 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Ratings :
Package Type :
SMT
Supplier Device Package :
Features :
Series :
SR1
Tolerance :
±5%
Resistance :
39 Ohms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package :
Bag
NTE Electronics
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Wattage :
0.1
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
SR1-0805-039
NTE Electronics, Inc. SR1-0805-039
SR1 Series, Thick Film, 39 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C