SR1-0805-030
Mfr.Part #
SR1-0805-030
Description
RES 30 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance :
30 Ohms
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Datasheets
SR1-0805-030
NTE Electronics, Inc. SR1-0805-030
SR1 Series, Thick Film, 30 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C