SPSX331M02R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPSX331M02R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Type :
Polymer
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
3A
Leakage Current :
0.066mA
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
4.3mm
Life (Hours) :
1000 hours
Length :
7.3mm
Mount :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
2V
Series :
SPSX
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
SPSX331M02R
Cornell Dubilier Electronics SPSX331M02R
330μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Tape & Reel (TR) 9mOhm SPSX Surface Mount Polymer General Purpose