SPH2-12-U-SMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPH2-12-U-SMT
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER SMD 12POS 0.8MM
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.7874mm
Durability :
500 Cycles
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
1A
Series :
SPH2
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
12
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mating Contact Pitch :
0.031 inch
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Depth :
0.051 inch
Contact Type :
Male Pin
Voltage - Rated :
250VAC
Contact Length - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
HTS Code :
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
0.186 inch
Insulation Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Rows :
2
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header
Style :
Board to Board
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Datasheets
SPH2-12-U-SMT
Adam Tech SPH2-12-U-SMT
SPH2 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Thermoplastic 12-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height