SPC564A80L7CFCR
Mfr.Part #
SPC564A80L7CFCR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
176-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 176LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
yes
Data Bus Width :
32b
Factory Lead Time :
23 Weeks
Interface :
CAN, EBI/EMI, LIN, SCI, SPI
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
176-LQFP
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
1.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
4MB 4M x 8
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI
Core Size :
32-Bit
Has ADC :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Memory Size :
4MB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.14V~1.32V
Number of Terminations :
176
DMA Channels :
Power Supplies :
1.23.35V
DAC Channels :
No
RAM Size :
192K x 8
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bit Size :
32
ECCN Code :
3A991.A.2
Address Bus Width :
32
Oscillator Type :
Internal
Radiation Hardening :
No
Number of Timers/Counters :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
e200z4
Pin Count :
176
Series :
SPC56
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of I/O :
118
Terminal Pitch :
0.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
1.5W
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.32V
PWM Channels :
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 34x12b
Number of Programmable I/O :
120
On Chip Program ROM Width :
Frequency :
80MHz