SPC5517EBMLQ66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPC5517EBMLQ66
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Surface Mount :
yes
Program Memory Size :
1.5MB 1.5M x 8
Power Supplies :
5V
Series :
MPC55xx Qorivva
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Clock Frequency :
40MHz
Screening Level :
AEC-Q100
Package / Case :
144-LQFP
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
66MHz
ROM (words) :
196608
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Length :
20mm
Core Size :
32-Bit Dual-Core
Address Bus Width :
23
Number of Terminations :
144
Terminal Form :
Gull wing
Core Processor :
e200z0, e200z1
DAC Channels :
No
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
No
Number of I/O :
111
External Data Bus Width :
23
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Published :
2004
Data Converter :
A/D 40x12b
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
SPC5517
DMA Channels :
Width :
20mm
Packaging :
Tray
Bit Size :
32
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
80K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V