SPB21N10
Mfr.Part #
SPB21N10
Description
MOSFET N-CH 100V 21A TO263-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 44μA
Terminal Form :
Gull wing
Vgs (Max) :
±20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.08Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
JESD-609 Code :
e0
Series :
SIPMOS®
Avalanche Energy Rating (Eas) :
130 mJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
21A Tc
Power Dissipation-Max :
90W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
84A
Continuous Drain Current (ID) :
21A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
21A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
865pF @ 25V
Voltage - Rated DC :
100V
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80m Ω @ 15A, 10V
Mount :
Surface Mount
Published :
Pin Count :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38.4nC @ 10V
Datasheets
SPB21N10
Infineon Technologies SPB21N10
N-Channel Tape & Reel (TR) 80m Ω @ 15A, 10V ±20V 865pF @ 25V 38.4nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SPB21N10 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 130 mJ.The maximum input capacitance of this device is 865pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 21A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 84A.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
SPB21N10 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 130 mJ
a continuous drain current (ID) of 21A
based on its rated peak drain current 84A.