SN65LV1224BDB
Mfr.Part #
SN65LV1224BDB
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC DESERIALIZER 660MBPS 28SSOP
Stock
544
In Stock :
544
Product Category :
Serializers, Deserializers
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Gold
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface IC Type :
LINE RECEIVER
Number of Pins :
28
Function :
Deserializer
Power Dissipation :
1.27W
Number of Outputs :
10
Output Polarity :
TRUE
Driver Number of Bits :
1
Max Input Current :
200μA
Width :
5.3mm
Length :
10.2mm
Receiver Number of Bits :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
65LV1224
Weight :
208.397344mg
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Height :
2mm
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Max Power Dissipation :
1.27W
Number of Elements :
Supply Voltage :
3.3V
Differential Output :
No
Thickness :
1.95mm
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Output Type :
LVTTL
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Out Swing-Min :
2 V
Lead Free :
Lead Free
Supply Current-Max :
95mA