SN65LV1224BDBR
Mfr.Part #
SN65LV1224BDBR
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC DESERIALIZER 660MBPS 28SSOP
Stock
73
In Stock :
73
Product Category :
Serializers, Deserializers
Out Swing-Min :
2 V
Supply Voltage :
3.3V
Max Power Dissipation :
1.27W
Interface Standard :
GENERAL PURPOSE
Height :
2mm
Weight :
208.397344mg
Thickness :
1.95mm
Function :
Deserializer
Lead Free :
Lead Free
Interface IC Type :
LINE RECEIVER
Number of Outputs :
10
Power Dissipation :
1.27W
Number of Elements :
1
Base Part Number :
65LV1224
Input Characteristics :
DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
Radiation Hardening :
No
Output Type :
LVTTL
Contact Plating :
Gold
Output Polarity :
TRUE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Type :
LVDS
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Width :
5.3mm
Supply Current-Max :
95mA
Length :
10.2mm
Pbfree Code :
Gull wing
Data Rate :
660Mbps
Max Input Current :
200μA
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
Driver Number of Bits :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage1-Nom :
3.3V
Number of Terminations :
28
Receiver Number of Bits :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Differential Output :
Voltage - Supply :
3V~3.6V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
28
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheets
SN65LV1224BDBR
Introducing Serializers, Deserializers Texas Instruments SN65LV1224BDBR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:65LV1224, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), SN65LV1224BDBR pinout, SN65LV1224BDBR datasheet PDF, SN65LV1224BDBR amp .Beyond Serializers, Deserializers Texas Instruments SN65LV1224BDBR ,we also offer MAX9276AGTN/V+, DS92LV18TVV/NOPB, MAX9277GTM/V+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.