SN65HVS881PWP
Mfr.Part #
SN65HVS881PWP
Package / Case
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC SERIALIZER 1MBPS 28HTSSOP
Stock
305
In Stock :
305
Product Category :
Serializers, Deserializers
Number of Terminations :
28
Terminal Form :
Gull wing
Input Type :
Parallel
Thickness :
1mm
Number of Elements :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
Packaging :
Tube
Output Polarity :
TRUE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
4.4mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lead Free :
Contains Lead
Number of Inputs :
8
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply :
10V~34V
Number of Pins :
28
Function :
Serializer
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Differential Output :
No
Input Characteristics :
Schmitt Trigger
ECCN Code :
EAR99
Output Type :
Serial
Driver Number of Bits :
Height :
1.2mm
Radiation Hardening :
No
Receiver Number of Bits :
Base Part Number :
65HVS881
Weight :
118.501007mg
JESD-609 Code :
e4
Operating Supply Voltage :
34V
Data Rate :
1Mbps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Supply Voltage1-Nom :
12V
Length :
9.7mm
Out Swing-Min :
4 V
Supply Voltage :
12V
Interface :
SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
SN65HVS881PWP
Introducing Serializers, Deserializers Texas Instruments SN65HVS881PWP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:65HVS881, SN65HVS881PWP pinout, SN65HVS881PWP datasheet PDF, SN65HVS881PWP amp .Beyond Serializers, Deserializers Texas Instruments SN65HVS881PWP ,we also offer MAX9276AGTN/V+, DS92LV18TVV/NOPB, MAX9277GTM/V+, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.