SMP100LC-8
Mfr.Part #
SMP100LC-8
Description
THYRISTOR 8V 400A DO214AA
Surface Mount
Peak Pulse Power :
100W
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Max Breakdown Voltage :
25V
Max Surge Current :
100A
Min Operating Temperature :
-55°C
Clamping Voltage :
15V
Peak Pulse Current :
400A
Hold Current :
50mA
Width :
3.95mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
25V
Capacitance :
75pF
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Operating Supply Voltage :
6V
Number of Elements :
1
Polarity :
Bidirectional
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Weight :
4.535924g
Contact Plating :
Tin
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
8V
Number of Pins :
Min Breakdown Voltage :
8V
Length :
4.6mm
Height :
2.45mm
Reverse Standoff Voltage :
6V
Voltage - Rated DC :
8V
17 Weeks
Test Current :
5μA
Max Operating Temperature :
150°C