SMP100LC-35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMP100LC-35
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 35V 400A DO214AA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Breakover :
55V
Capacitance :
55pF
Reverse Standoff Voltage :
32V
JESD-609 Code :
e3
Max Breakdown Voltage :
35V
Peak Pulse Current :
400A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Width :
3.95mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Min Breakdown Voltage :
35V
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
SMP, TRISIL™
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
2
Base Part Number :
SMP100
Element Configuration :
Single
Voltage - Rated DC :
35V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
35V
Clamping Voltage :
55V
Height :
2.45mm
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Pin Count :
2
Radiation Hardening :
No
Length :
4.6mm
Test Current :
5μA
Operating Supply Voltage :
32V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Contact Plating :
Tin
Max Surge Current :
100A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
150mA