SMLJ75CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ75CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Surface Mount :
yes
Bidirectional Channels :
1
Published :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Polarity :
Bidirectional
Package / Case :
DO-214AB, SMC
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Base Part Number :
SMLJ75
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
300W
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V