SMLJ110CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ110CAE3/TR13
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.8A
Min Operating Temperature :
-65 °C
Peak Pulse Power :
3 kW
Peak Pulse Current :
16.8 A
Max Operating Temperature :
150 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
2 µA
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Clamping Voltage :
177 V
Microchip
Reverse Standoff Voltage :
110 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Base Product Number :
SMLJ110
Brand :
Mount :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Compliant
Test Current :
1 mA
Direction :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Series :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Radiation Hardening :
No
Bidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Min Breakdown Voltage :
122 V