SMLJ64CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ64CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Pins :
2
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
3kW
Clamping Voltage :
103V
Direction :
Bidirectional
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Form :
C BEND
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Peak Pulse Current :
29.2A
Power - Peak Pulse :
300W
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMLJ64
Reverse Standoff Voltage :
64V