SMLJ6.5A-TP
Mfr.Part #
SMLJ6.5A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Manufacturer :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Terminal Form :
C BEND
Breakdown Voltage :
7.6V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Surface Mount :
yes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Number of Terminations :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.5V
Base Part Number :
SMLJ
Configuration :
Single
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PD-MIN
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
267.9A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ