SMLJ51AE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ51AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
82.4V
Base Part Number :
SMLJ51
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
MATTE TIN
Published :
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
3kW
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Surface Mount
Leakage Current :
2µA
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Power - Peak Pulse :
300W
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
36.4A
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
51V
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Reverse Breakdown Voltage :
56.7V