SMLJ22CE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLJ22CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
76.2A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
22V
Direction :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Supplier Device Package :
DO-214AB
Type :
Zener
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Current :
76.2A
Number of Pins :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
39.4V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Peak Pulse :
300W
Base Part Number :
SMLJ22
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Clamping Voltage :
39.4V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Power :
3kW
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
Test Current :
1mA