SMLJ18CE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ18CE3/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB
Power - Peak Pulse :
300W
Test Current :
1mA
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-214AB
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Direction :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Peak Pulse Current :
93.2A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Base Part Number :
SMLJ18
Peak Pulse Power :
3kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
93.2A
Clamping Voltage :
32.2V
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.2V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Reverse Standoff Voltage :
18V