SMLJ17CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ17CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Base Product Number :
SMLJ17
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
106.6A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V
Mounting Type :
Surface Mount
Microchip
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)