SMLJ12E3/TR13
Mfr.Part #
SMLJ12E3/TR13
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Product Category :
Brand :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Series :
SMLJ
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Microchip
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
22V
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
136.4A
Product Status :
Active
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V