SMDJ15CAH
Mfr.Part #
SMDJ15CAH
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Product Category :
Power Dissipation-Max :
6.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
123A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMDJ-HR
Number of Pins :
2
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
24.4V
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
16.7V
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
15V
Polarity :
Bidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
Peak Pulse Power :
3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V