SMDJ100C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ100C
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 170.1VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
170.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
3kW
Mount :
Surface Mount
Series :
SMDJ
Voltage - Breakdown (Min) :
105.3V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Operating Supply Voltage :
100V
Composition :
Zener
Max Surge Current :
18.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Clamping Voltage :
170.1V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Breakdown Voltage :
111V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.5A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Number of Bidirectional Channels :
1
Number of Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
18.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
100V