SMBJ85AHM4G
Mfr.Part #
SMBJ85AHM4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.6A
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V