SMBJ75E3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ75E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 75VWM 134VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
600W
Surface Mount :
yes
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Pbfree Code :
yes
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Terminal Form :
J BEND
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.5V
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.3V
Base Part Number :
SMBJ7.5
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V