SMBJ75AHM4G
Mfr.Part #
SMBJ75AHM4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
48A
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package :
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V