SMBJ64CA
Mfr.Part #
SMBJ64CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Digi-Reel®
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
71.1V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Pulse Power :
600W
Pin Count :
2
ESD Protection :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
5μA
Number of Channels :
1
Base Part Number :
SMBJ64
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.9A
Series :
SMBJ
Power Dissipation-Max :
5W
Peak Pulse Current :
5.8A
Contact Plating :
Tin
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V
Published :
Type :
Zener
Clamping Voltage :
103V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
100A
Reverse Standoff Voltage :
64V
Direction :
Bidirectional
Test Current :
1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRSM-MIN
Termination :
SMD/SMT
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Number of Pins :
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Operating Supply Voltage :
3.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V