SMBJ45CAH
Mfr.Part #
SMBJ45CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
GENERAL PURPOSE
Width :
3.94mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
No
Breakdown Voltage :
55.3V
Reverse Standoff Voltage :
45V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Series :
SMBJ-HR
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Clamping Voltage :
72.7V
Type :
Zener
J BEND
Working Voltage :
45V
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Peak Pulse Current :
8.3A
Weight :
92.986436mg
Height :
2.44mm
Mount :
Surface Mount
Length :
4.57mm
Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
600W
Max Surge Current :
8.3A
Factory Lead Time :
22 Weeks
Max Power Dissipation :
600W