SMBJ45AE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ45AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
600W
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
J BEND
Number of Terminations :
Power - Peak Pulse :
600W
Reverse Standoff Voltage :
45V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
72.7V
Peak Pulse Current :
8.3A
Type :
Zener
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMBJ45
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
1
Direction :
Unidirectional
Published :
Test Current :
1mA