SMBJ43CAE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ43CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Published :
Power - Peak Pulse :
600W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Reverse Breakdown Voltage :
47.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Terminal Finish :
MATTE TIN
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
69.4V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
J BEND
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
8.6A
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Base Part Number :
SMBJ43
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Elements :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
43V