SMBJ40CE3/TR13
Mfr.Part #
SMBJ40CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
SMBJ40
Power - Peak Pulse :
600W
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
8.4A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
No
Test Current :
1mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Clamping Voltage :
71.4V
ECCN Code :
EAR99
DO-214AA, SMB
Pin Count :
Reverse Standoff Voltage :
40V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
J BEND
Number of Pins :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
600W