SMBJ40CAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ40CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Max Surge Current :
9.3A
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Weight :
92.986436mg
Terminal Form :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
9.3A
Length :
4.57mm
Series :
SMBJ-HRA
Breakdown Voltage :
49.1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Type :
Zener
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Reverse Standoff Voltage :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
64.5V
Height :
2.44mm
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Working Voltage :
40V
Width :
3.94mm
Polarity :
Bidirectional
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V